وضعیت های پروتکل ۸۰۲.۱۱

منتشر شده در دسته : بلاگ, وایرلس

در این مطلب می خواهیم درباره وضعیت های پروتکل ۸۰۲.۱۱ یا ۸۰۲.۱۱ Modes یا به عبارتی پروتکل های زیرمجموعه ۸۰۲.۱۱ صحبت کنیم. در طول زمان نسخه های مختلفی از پروتکل ۸۰۲.۱۱ توسعه یافته است. آنها را مودها یا وضعیت های مختلف این پروتکل می نامیم. به تصویر زیر دقت کنید.

وضعیت های پروتکل 802.11 - پروتکل 802.11 - پروتکل های وایفای

ستونی داریم تحت عنوان ۸۰۲.۱۱ که در این ستون نوع پروتکل ۸۰۲.۱۱ برای هر دیوایس در محدوده شبکه بنده مشخص شده است. در این لیست بیشتر شبکه ها ترکیبی از مودهای مختلف هستند و با حروف اختصاری a , b , g, n و ac مشخص شده اند.

وضعیت های پروتکل ۸۰۲.۱۱

این ورژن ها و مودهای مختلف پروتکلی راههای مختلف اداره شبکه وایرلس توسط پروتکل را مشخص می کند. از نظر فنی تفاوت در پهنای باند یا نرخ داده پشتیبانی شده این وضعیت ها می باشد.

اگر یکسری به ویکیپدیا بزنیم

می بینیم که اولین نسخه ۸۰۲.۱۱a می باشد که تا نرخ انتقال ۵۴ مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کند. در آن زمان (سال ۱۹۹۹) که این پروتکل ایجاد شد, جریان ورودی و خروجی بر روی چند وضعیت وجود نداشت. در ستون Modulation طرح های مدولاسیون و تلفیق را می بینیم . این طرح ها نحوه ارسال داده از طریق امواج را مشخص می کند. در واقع نحوه تلفیق و مدولاسیون حامل سیگنال برای انتقال داده را تعیین می کند. مدل b هم در همان سال ۱۹۹۹ ایجاد شد ولی می بینید که تفاوتی بین a و b وجود دارد و b تنها نرخ انتقال ۱۱ مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کند. در واقع a در محدوده فرکانس ۵ گیگاهرتز و a در محدوده ۲.۴ گیگا هرتز قرار دارد.

  • در سال ۲۰۰۳ مدل ۸۰۲.۱۱g توسعه یافت که موجب شد بر روی همان محدوده ۲.۴ گیگاهرتز بتوانیم نرخ انتقال داده ۴۵ مگابیت بر ثانیه را داشته باشیم.
  • در سال ۲۰۰۹ مدل ۸۰۲.۱۱n توسعه یافت و این مدل کانال های ورودی و خروجی چندگانه را پشتیبانی می کند و هر چه کانال های بیشتری را داشته باشید, پهنای باند بیشتری را خواهید داشت. همانطور که در تصویر هم می بینیم تا نرخ انتقال داده ۱۳۵ مگابیت بر ثانیه را می توانیم داشته باشیم.
  • در دسامبر سال ۲۰۱۳ مدل ac ارایه شد و این مدل بر روی فرکانس ۵ گیگا هرتز توسعه یافت و همانطور که می بینید با توجه به افزایش تعداد کانال ها پهنای باند بسیار بالاتری را داریم و تا ۷۸۰ مگابیت بر ثانیه را می توانم داشته باشیم. اینجا بسیار نزدیک به رنج گیگابیت می شویم.

نتیجه این که وضعیت های پروتکل ۸۰۲.۱۱ قابلیت های مختلفی را ارایه می کند و دلیل توسعه ورژن های مختلف افزایش قابلیت ها و بهینه سازی انتقال داده می باشد. پس هرچه از نسخه جدیدتری از پروتکل ۸۰۲.۱۱ استفاده کنید پهنای باند و نرخ داده بالاتری خواهیم داشت. دلیل آن هم پشتیبانی از کانال های مختلف برای همان کلاینت به صورت همزمان می باشد که این فرایند را Channel Bonding یا پیوستن کانال ها می نامند.

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *